Peršalimas ir kosulys

Vaikai peršalimo ligomis serga ir žiemą, ir pavasarį pavojus peršalti nesumažėja, o šių ligų dažnumas priklauso nuo vaiko imuninės sistemos. Dažniausiai virusas pasigaunamas keičiantis orams, šokinėjant temperatūrai nuo žemos iki aukštos ir atvirkščiai. Peršalimą gali išprovokuoti šalti gėrimai ir maistas. Be to, virusu galima užsikrėsti oro lašeliniu būdu, kontaktuojant su kosinčiu ir čiaudinčiu žmogumi.

Vaikams peršalimas paprastai prasideda karščiavimu ir pasunkėjusiu kvėpavimu, po keleto valandų prisideda sloga. Kosulys – būdingiausias kvėpavimo organų ligų požymis. Drauge tai – svarbus kvėpavimo organų apsaugos mechanizmas. Paprastas kosulys netrunka ilgai ir tėvai susidoroja su juo patys. Kosulys gali būti ir sunkių ligų, dėl kurių reikia būtinai kreiptis į gydytoją, požymis. Pavyzdžiui, stiprus, ilgai užsitęsęs ir su kraujo priemaiša kosulys.

Kosulio priežastys

Dažniausia kosulio priežastis – viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų infekcija. Peršalus susilpnėja imunitetas ir infekcijai lengva prasiskverbti. Agresoriaus vaidmenį dažnai atlieka bakterijos ir virusai, iki šiol taikiai gyvenę organizme. Bronchų gleivinėje prasidėjęs uždegimas padidina sekreciją ir atsikosima skrepliais. Paprastai liga prasideda sausu kosuliu. Uždegimas padidina reflekso zonas, susijusias su bronchų apsivalymu, susidaręs didelis skreplių kiekis pradeda išsiskirti kosuliui sustiprėjus.

Svarbu tam netrukdyti. Duokite vaikui gerti kuo daugiau šiltų gėrimų (vaistažolių arbatų, pieno, vitaminų gėrimų) – gleivės taps vandeningos ir vaikas jas lengviau iškosės. Naudinga kvėpuoti šiltu drėgnu oru, kuris padės gleivėms išgaruoti.

Padėtis pasunkėja, kai vaiko kvėpavimo takuose susidaro labai daug skreplių. Tuomet skrepliai pasidaro labai klampūs ir sunkiai pašalinami. Ilgai nepašalinamos gleivės – palanki terpė įvairiems mikrobams ir virusams. Į kvėpavimo takus patekus pūlingą uždegimą sukeliančiai florai, pūlingi skrepliai įgauna žalsvą atspalvį. Jeigu temperatūra didelė ir ligos eiga sunki, neišsiverčiama be antibiotikų.

Esant viršutinių kvėpavimo takų infekcijai gali išsivystyti laringitas, sinusitas, tracheitas, rinitas. Apatinių kvėpavimo takų infekcija gali sukelti bronchitą, plaučių uždegimą, abscesus. Kosulys gali kilti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, užspringus maistu kosulį sukelia į kvėpavimo takus patekęs maistas. Nesiimant atitinkamų priemonių gali išsivystyti lėtinė liga. Lėtinio kosulio priežastis gali būti ir pasyvus rūkymas, kai vaikas kvėpuoja prirūkytoje patalpoje. Vaikui kosulį gali sukelti, pavyzdžiui, aspirinas, aerozoliniai antibiotikai. Kosulio priežastis gali būti genetinės kvėpavimo takų ligos.

Dažnai kosulys kankina astma sergančius vaikus. Šiai ligai būdingas priepuolinis kosulys, triukšmingas ir švilpiamas kvėpavimas. Astma sergantiems vaikams dažnai prisideda maisto ir vaistų sukeltos alergijos bei alerginė sloga.

Kosulio rūšys:

Sausas kosulys paprastai prasideda pirmąją susirgimo viršutinių kvėpavimo takų liga parą. Šiek tiek pakyla temperatūra, imama negaluoti.

Lojamas kosulys kankina esant viršutinių kvėpavimo takų, gerklų arba trachėjos uždegimui. Šis kosulys gali užklupti staiga – naktį. Rečiau toks kosulys gali kilti dėl alerginės reakcijos vaistams.

Sergant kokliušu stiprūs kosulio priepuoliai gali sukelti vėmimą. Veidukas parausta, įkvėpdamas vaikas skleidža aukštus garsus, panašius į gaidžio klyksmą. Kokliušui būdinga sloga ir nedidelė temperatūra.

Kosulys ir švilpiamas kvėpavimas gali būti apatinių kvėpavimo takų uždegimo požymis arba gali kilti į kvėpavimo takus patekus svetimkūniams ( saulėgrąžų sėkloms, riešutams, žaislų atplaišoms).

Kartais toks kosulys yra bronchinės astmos požymis.

Naktinis kosulys paprastai būdingas vaikams, sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis ( rinitu, adenoiditu, sinusitu), o kartais ir astma.

Kosulys dieną gali būti ir viršutinių, ir apatinių kvėpavimo ligų požymis.

Rytinis kosulys dažniausiai yra lėtinių kvėpavimo takų ligų požymis, ypač jeigu atkosima gelsvų arba žalsvų skreplių.

Lėtinis vaiko kosulys – daugiau kaip mėnesį trunkantis kosulys.

Naudingas atkosimas kosulys, nes padeda pašalinti iš bronchų skreplius: tai svarbu sergant kvėpavimo takų ligomis. Toks kosulys padeda vaiko organizmui atsikratyti į kvėpavimo takus patekusių svetimkūnių, dulkių, ligų sukėlėjų. Šis kosulys gydomas atsikosėjimą skatinančiais vaistais.

Vaiko kosulys su skrepliais – daugelio bronchų uždegimų pasekmė. Nesibaiminkite, jeigu gydant jis sustiprėja ir pagausėja išskyrų. Jeigu skreplių spalva pašviesėja, jie mažiau klampūs ir lengvai atkosimi – gydoma sėkmingai.

Sausas kosulys yra kenksmingas, nes jo metu spaudžiami arba dirginami kvėpavimo takai. Toks kosulys būdingas sergant laringitu, tracheitu, tuberkulioze. Jis atlieka kitokią funkciją – informuoja apie uždegimą. Šiuo atveju reikia kovoti ne tik su priežastimi, bet ir slopinti kosulį vaistais.

Kosulio gydymas

Nuo seno kvėpavimo organų ligoms gydyti naudojami augaliniai gydomieji sirupai. Ypač patogu jais gydyti vaiką, nes jis mielai išgers skanaus skysčio ir tėvams nereikės sukti galvos, kaip sugirdyti mažyliui karčią tabletę. Daugumą sirupų nuo kosulio vaistinėje galima įsigyti be recepto, vartoti sirupą reikia tiksliai, kaip nurodyta vaisto instrukcijoje.

Čiobreliai- kosuliui gydyti

Čiobreliai – nuo senų laikų žinomas vaistas nuo kosulio, geriausiai tinka nuo spazminio kosulio, padeda atsikosėti bei gydyti uždegimines ligas, malšina skausmus ir šiek tiek migdo.
Pagrindinė čiobrelių veiklioji medžiaga – eterinis aliejus, kuris lemia šio augalo antiseptinį, dezinfekuojamąjį ir raminamąjį poveikį. Biologiškai aktyvios čiobrelio medžiagos skatina bronchų liaukų sekreciją, skystina skreplius ir atpalaiduoja juos nuo bronchų gleivinės paviršiaus. Čiobrelių žolėje yra svarbių organizmui stiprinti medžiagų: flavonoidų, vitamino C, mineralinių medžiagų.

Šios vaistažolės naudojamos ūmiam ir lėtiniam kosuliui gydyti. Dėl antispazminio poveikio čiobreliai ypač tinka kokliušui gydyti. Čiobrelio žolė bei jos preparatai vartojami kaip atsikosėjimą gerinantis vaistas peršalus, sergant bronchitu, laringitu, tracheitu ir kitomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Suaugusiesiems geriausiai gydo spazminį kosulį. Sergant emfizema ir bronchine astma, čiobreliai gali papildyti įprastines gydymo priemones. Čiobrelių sirupą rekomenduojama vartoti tuo metų laiku, kai yra padidėjęs peršalimo pavojus ir kai nuolat kvėpuojama dulkėmis ir dūmais užterštu oru.

Per kiek laiko išgydomas kosulys?

Laikantis gydymo rekomendacijų bei pasitelkiant tradicinius liaudies medicinos metodus – šiltą vilnonį šaliką, vaistažolių arbatas, pieną su medumi, skreplius skystinančias priemones, subalansuotą dietą, poilsį – liga pasitrauks per 2–3 savaites. Būtent tiek laiko reikia vaikui visiškai pasveikti. Nors, atrodytų, ir per gydymo savaitę požymiai išnyksta, normalizuojasi temperatūra, grįžta gera savijauta – tai apgaulingas įspūdis. Uždegimas, kurio metu pažeidžiamos kvėpavimo bei drenažinės bronchų funkcijos, dar nesibaigęs ir išnyks maždaug per 3 savaites.

Susijusios temos:

[inpagepostlist_search pavasario peršalimas]

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook